tisdag 13 februari 2018

Castellum - kvalitet i fastighetssektorn

Jag vill börja med att påpeka att jag äger aktier i Castellum på lång sikt. Det innebär att jag tycker att Castellum är ett bolag som är värt att äga, men även att mina åsikter kan vara färgade.

Spaning 1: They really got their shit together!

Igår läste jag Castellum årsredovisning för 2017 och jag blev imponerad. På framsidan står det "rätt positionerad portfölj i en stark marknad". Vad betyder det? Första halvan utvecklas i VD-ordet på sidan 8 där det står att de successivt viktat ner andelen butiker och viktat upp andelen lager- och logistikfastigheter. Det känns tryggt nu när en allt större andel av detaljhandeln flyttat till nätet.

När jag läser vidare så  ser jag att de har strategier och processer för alla delar, förvärv, försäljning, fastighetsutveckling i egen regi, finansiering, drift, förvaltning, renoveringar, vilka regioner och vilka fastighetstyper de ska investera i, ja hela spektret. De har också en konkret plan för hur de ska nå sina finansiella mål för tillväxt och utdelning. Castellum har varit väldigt framgångsrika och har höjt utdelningen varje år sedan de börsnoterades 1997.

Jag läste om hur de mäter och följer upp sin låga sjukfrånvaro och hur de arbetar med att miljöcertifiera sina fastigheter och minska sitt fossilberoende. Det säger mig att det här är ett bolag som kan sköta sin kärnverksamhet med vänsterhanden. För man börjar inte finslipa sådana detaljer förrän man har ordning på de grundläggande bitarna.

Jag gillar siffror och jag skulle kunna bryta ner målen i hyreshöjningar, värdetillväxt i fastighetsutvecklingen och sjunkande avkastningskrav i branschen, men jag väljer att inte blanda in siffror i detta blogginlägg.

Spaning 2: Lägre belåningsgrad än vanligt

Vänta, jag ångrar mig. En siffra bjuder jag på. 47%. Det är Castellums belåningsgrad och den ligger under bolagets mål. Det finns några möjliga anledningar till varför bolaget valt att sänka sin belåningsgrad. Kanske siktar de på ett lite större köp eller så tror de att priserna på fastighetsmarknaden har toppat för den här gången och vill ha marginaler ifall priserna skulle falla tillbaka något. Jag ser att de agerar försiktigt "i en stark marknad". Jag tror på det senare alternativet. Det känns tryggt att de håller igen när avkastningskraven sjunker till rekordlåga nivåer.

Kom ihåg att investeringar i aktier alltid innebär en risk och att du är ansvarig för dina investeringar. Gör alltid en egen analys innan du handlar i en aktie.

tisdag 6 februari 2018

Tankat idag

Jag passade på att fyndköpa!?? lite i pensionsportföljen idag. Förra årets insättning och lite till låg och skvalpade. Om det här är en liten sättning så är det köpläge nu. Om det här är början på en större nergång så är jag, som många gånger förr, för tidigt ute.
Köpte in mig i bolag som jag tror kommer utvecklas väl under flera år framöver.

Köpt 400 Intrum till kurs 259 kr. Har sedan tidigare 1000 st i min KF. Intrum betalade ett överpris för Lindorff och hade ett dåligt Q3. Den underliggande tillväxten verkar dock god om man ska tro bolagets egna prognoser och jag tycker de straffats lite väl hårt i börsturbulensen de senaste dagarna. Visserligen kan en sämre konjunktur försvåra indrivningen av fordringar men det ger också möjligheter att förvärva skulder till lägre priser.

Köpt 811 B3IT till kurs 72,85 kr och har nu totalt 1500 st. B3IT är en snabbväxande IT-konsult som växer både organiskt och via köp. De har visat att de är bra på att behålla personalen även i de köpta bolagen och kom 2017 på 4:e plats i Sverige bland större bolag i Great Place To Work. De är dyrare än stabila utdelaren Acando, men å andra sidan är tillväxten betydligt högre.

Köpt 800 ProAct till kurs 149 kr. ProAct säljer datalagringslösningar och har de senaste åren haft god tillväxt. Precis före jul bytte de styrelseordförande och nu ska de även byta VD, vilket är lite oroväckande. Ett VD-byte är alltid en chans/risk men aktien har sjunkit så mycket att jag inte kan motstå ett köp. Jag kommer ha extra bevakning  på ProAct de närmaste månaderna för att kvalitetssäkra köpet.

fredag 2 februari 2018

Digitaliseringen i investerarens tjänst del 3: Estimering av produktionsdata för Enquests Krakenfält

Jag har tidigare skrivit hur produktionen vid oljebolaget Enquests nya källa Kraken kan estimeras genom att mäta tiden mellan lastning av oljan till oljetankers. Nu finns det officiella produktionsdata månadsvis t o m november 2017 och jag tänkte dels stämma av hur bra estimaten varit, dels uppskatta hur stor produktionen varit i december 2017 och januari 2018.

Produktionsdata anges månadsvis och jag har ingen aning om hur produktionen fördelats över månaden. I min beräkningsmodell har jag antagit att produktionen bara ändras vid månadsskiften och att inom varje månad så är det samma produktion varje dag.

Jag har också antagit att lagringsmöjligheten i Armada Kraken är 660 000 fat och att volymen lagrad olja inte kan överstiga denna volym. De tankerfartyg som används har en lastvolym på ca 850 000 fat. Tankerfartygens lastvolym har inte varit en begränsande faktor.

I den första modellen har jag antagit att lastningsvolymen har varit 500 000 fat per tillfälle. I modell 2, när jag utgått från produktionsdata så har det visat sig att lastningsvolymen varierat mellan 400 000 fat och 700 000 fat vid de lastningar som varit, med undantag av en lastning som avbröts efter två timmar pga antingen tekniska problem eller dåligt väder. Men vänta nu! tänker den snabbtänkte. Var inte volymen begränsad till 660 000 fat? Nja, lagringsvolymen är begränsad till 660 000 fat. Om lagret är fullt när tankern anländer så hinner det produceras mer olja under tiden lastningen pågår. Normalt tar en lastning en dag men vid ett tillfälle lastade de i tre dagar.

Baserat på de lastningsvolymer som indikeras av produktionsdata har jag vid estimeringen av produktionen i modell 2 räknat med i snitt 600 000 fat per last i december och januari.

Månad Kraken fat/dag
2017-06 1111
2017-07 5461
2017-08 6400
2017-09 9554
2017-10 14574
2017-11 21210
2017-12 Est 30000
2018-01 Est 45000
Tabell 1: Produktion


Offload start Offload complete Dagar Fartyg Modell 1 Fat/dag Tillgängliga fat Modell 2
2017-06-23






2017-09-10 2017-09-12 79 Navion Britannia 500000 6 329 515669 500000
2017-10-14 2017-10-15 34 Amundsen Spirit 500000 14 706 406251 400000
2017-11-20 2017-11-23 37 Navion Oceania 500000 13 514 727265 700000
2017-12-14 2017-12-14 24 Navion Britannia 0

0
2017-12-16 2017-12-18 2 Navion Oceania 500000 19 231
700000
2018-01-03 2018-01-04 18 Scott Spirit 500000 27 778
600000
2018-01-15 2018-01-16 12 Navion Britannia 500000 41 667
550000
2018-01-28 2018-01-29 13 Navion Oceania 500000 38 462
550000
 Tabell 2: Lastvolymer Modell 1 jämfört med Modell 2.

Produktion 2017

 

T o m november var produktion från Kraken 1,775 miljoner fat. Med en uppskattad produktion på 30 000 fat per dag under december blir förra årets produktion 2,7 miljoner fat, varav 1,9 miljoner fat 2017  tillfaller Enquest. 

Figur 1. Jämförelse mellan Modell 1(blå) och Modell 2 (röd)


Produktion och kassaflöde 2018


Jag vågar mig nu på att gissa vad Enquests kassaflöde blir för hela 2018.
Om vi antar att produktionen ökar till 50 000 fat under H1 så blir Enquests andel  ca 12 miljoner fat 2018 från Kraken. Produktionen från övriga tillgångar borde bidra med ytterligare 10-12 miljoner fat.  Enquest har hedgat försäljning av 4 miljoner fat till 59 $/fat under 2018. Jag räknar med att hedgingen avser övriga fält och räknar med att Krakenoljan säljs till marknadspris vilket är 0-5$ under Brent. Opex är 20-24 $/fat i snitt. Vid ett Brentoljepris på 70$ per fat blir kassaflödet från Kraken ca 45 $/fat. Det blir 540 miljoner dollar från Kraken plus ca 440 miljoner från resterande fält (40 $/fat * 11 miljoner fat) eller totalt 980 miljoner dollar i kassaflöde/EBITDA. Det kan jämföras med Enterprise Value, EV som är ca 2 600 miljoner dollar varav knappt 2000 miljoner dollar är skulder.

Vad kommer pengarna gå till? Siffrorna i detta stycke är mina uppskattningar - ta dem med en rejäl skopa salt! Räntebetalningar (200 miljoner?), betalning för de 25% av Magnus som köpts (60 miljoner 2018 + 25 miljoner 2019?), investeringar för att bibehålla/höja produktionen i de gamla fälten (200 miljoner?), köp av resterande 75% av Magnus? (180 miljoner 2018 + 75 miljoner 2019?), amorteringar på lån (340 miljoner dollar?)

Slutord


Efter några tuffa år ser framtiden ljus ut för Enquest förutsatt att oljepriset och dollarkursen inte sjunker för mycket.

torsdag 25 januari 2018

Mina surdegar (uppdaterad: nu med siffror!)

Alla pratar väldigt mycket om sina bra affärer, men mindre ofta om sina dåliga. Jag har nyligen gått igenom mina surdegar och påbörjat utrensningen.

Vi börjar med surdegar jag nyligen sålt.

Midway 

Midway är ett konglomerat utan synergier mellan bolagen. Lönsamheten har varit låg sedan storägaren Sten K Johnson dog 2013. Under bygghaussen de senaste åren har dock dotterbolaget Haki, som tillverkar och hyr ut byggnadsstälningar, seglat upp som ett framtidshopp. Bolaget har sålt av en del dotterbolag för att fokusera på Haki. Haki visade ökad vinst och aktien steg från 17 kr till som mest 28 kr under sommaren 2017, men vände sedan ned under hösten. Så, den 24 nov 2017, fick Hakis Vd sparken. Kursen sjönk ytterligare. Den 16 januari kom nästa smäll: Haki gör nedskrivningar på 40-60 miljoner. Det visar sig att lagersaldon inte stämmer och att bolaget har flera år gamla, obetalda fakturor på mångmiljonbelopp. Den 18 januari sålde jag mitt innehav med en rejäl förlust. Resultatet blev -24% eller -39 000 kr på 6 år.

Midway är en aktie som jag borde sålt för flera år sedan!

MQ Holding 

MQ är en av Sveriges bättre klädhandelskedjor. MQ riktar in sig mot män och kvinnor i åldern 30-50. I mars 2016 köpte de Joy som vände sig mot kvinnor (tanter) men som gick knackigt. De har gjort om Joy-konceptet, ökat andelen märkeskläder och flyttat fokus mot kvinnor i karriären. Egentligen gillar jag bolaget, men utvecklingen mot onlinehandel under 2017 har varit för stark för att ignorera. Klädhandlen står inför ett stålbad med stenhård konkurrens från nätbutiker främst i Europa och Asien. Jag väljer därför att lämna bolaget och stå vid sidlinjen tills dammet lagt sig. Även här med en rejäl förlust. -20% eller -22 000 kr på ett år.

Jag har även att par surdegar som jag valt att behålla ett tag till. Men jag håller fingret på säljknappen, redo att agera!

Hennes & Mauritz 

H&M behöver knappast någon närmare presentation. Kläder till lågpris i butiker med bästa läge. Rätt eller fel? Boom or bust? Det får framtiden utvisa. Anledningen till att jag behåller H&M över MQ är att H&M är en global spelare och jag tror att de har bättre förutsättningar för att anpasssa sig till de nya förutsättningarna än en liten lokal aktör som MQ. I onlinehandeln så spelar storleken roll! Så H&M får ligga kvar i portföljen på nåder. Efter nedgången utgör H&M ca 3% av min stora portfölj.

Oscar Properties 

Oscar Properties är kända för att utveckla och sälja premiumlägenheter Stockholms innerstad. Bästa läge och höga priser. Ett segment med överutbud just nu. I augusti 2017 tog försäljningen tvärstopp och stod still resten av året. I januari 2018 har köparna börjat hitta tillbaka men det är fortfarande låg aktivitet på nyförsäljningen. Enligt min egen mätning så har de sålt 9 lägenheter under en månad fram till 21 januari. Just nu jobbar de mer med likviditeten än med att sälja in nya projekt. Jag gillar de åtgärder som ledningen tagit och räknar med att överskottet förr eller senare sugs upp av marknaden. Just nu är antalet osålda lägenheter i pågående projekt under kontroll. Bolaget har inflyttning på ett par hundra lägenheter i år och ett 30-tal av dessa är osålda. Eftersom det skett många spekulationsköp under de senaste åren så är det viktigt att hålla koll på att folk kan fullföja sina köp. Om många lägenheter återlämnas så förvärras överutbudet av nyproduktion i innerstan. Oscar Properties får ligga kvar i portföljen tills vidare, men under bevakning av marknadsläget.

Africa Oil 

Africa Oil äger 25% av en fyndighet på 750 miljoner fat olja i Kenya. Deras partners är Tullow (operatör) och Total. Fyndigheten ligger 80 mil från kusten och det finns ingen oljeinfrastruktur sedan tidigare. Så förutom produktionshål så ska det byggas en rejäl pipeline. Tullow ska presentera en detaljerad utbyggnadsplan i februari men tidigare uppskattningar är att produktion via pipeline kommer att komma igång tidigast 2021. I praktiken får man nog räkna med 2022. Africa Oil är också delägare i prospekteringsbolagen Eco Oil & Gas och Africa Energy. Oljebolagen är lite börsens paria. Efterfrågan på olja beräknas gå ner när bilparken blir elektrifierad. Det råder m a o stor osäkerhet om oljepriset i frmtiden. Det gör att många investerare undviker oljebolagen. Nyligen deklarerade Norska Oljefonden att de ska sälja alla sina oljeaktier. Alla små svenska oljebolag har varit rejält nedtryckta. Den senaste månaden har de dock börjat stiga i spåren av stigande oljepriser. Först Enquest, sedan Maha och senast BlackPearl. Africa Oil har hamnat på efterkälken. En anledning är att produktionen ligger så långt fram i tiden. Om oljepriset ligger kvar ovanför 70 $/fat så finns det utrymme för ytterligare uppgångar för oljebolagen. Jag väljer att behålla Africa Oil, men jag tror att IPC ligger bättre till för snar kursuppgång. IPC har precis tagit över de tillgångar som de köpte i höstas och har inte uppvärderats trots att WTI-priset ökat med 40% det senaste halvåret. Jag äger IPC i min pensionsportfölj och de ligger strax över mitt inköpspris.

Telia 

Precis som H&M behöver inte Telia någon närmare presentation. Statliga televerket som blev privat bolag och köpte in sig i mobiltelefonibolag i ett gäng tillväxtmarknader. När jag  köpte några Telia såg bolaget ut som ett säkert utdelningscase med en stabil utdelning på 3 kr/år och god tillväxt. Tji fick jag! Telia har sedan dess dömts till mångmiljardbelopp i böter och har sålt av verksamheter i länder där mobiltelefoni fortfarande är en tillväxtbransch. Kvar är ett bolag som med nöd och näppe delar ut 2 kr/år. Min stora portfölj innehåller ca 1,5% Teliaaktier. Jag har valt att behålla aktien över rapporten imorgon.

Lammhults (tillagd)


Jag köpte Lammhults i min pensionsportfölj på rekommendation av Utmaningen. Tyvärr visade sig företaget inte vara en så  pålitlig vinst/tillväxtmaskin som deltagarna trodde och akten har fallit kraftigt. Totalt sett har rekommendationerna i Utmaningen varit väldigt bra, främst för att de följer sunda principer och drar nytta av triggers. Lammhults är ett av få undantag. Jag ger aktien lite tid att studsa upp lite, men jag räknar med att jag ändå kommer sälja med förlust.

Jag vet att många aktieintresserade är siffernördar. Jag är själv en av dem. Hur många kronor pratar vi egentligen om? Rätt mycket pengar, faktiskt. Ca 575 000 kr i de surdegar jag har kvar. Det känns rätt ruttet! Som tur är har jag aktier som gått upp också, så totalt sett ligger portföljerna plus 705 000 kr sedan köp.

Figur 1. Surdegar i min KF.


Figur 2. Surdegar i min pensionsportfölj.

Det var mina surdegar. Vilka är dina surdegar?

torsdag 18 januari 2018

Digitaliseringen i investerarens tjänst del 2 - uppföljning

Jag har tidigare skrivit om hur man i vissa fall kan följa ett bolags verksamhet mellan rapporterna genom att vaska data på internet. Exemplen gällde G5, som haft en dålig Q3-rapport men där listplaceringarna för bolagets spel indikerade en god intäktstillväxt, Enquest, som hade problem med uppstarten av sitt nya oljefält Kraken men där tracking av tankertrafik på marinetraffic.com indikerade att produktionen tagit fart, och Oscar Properties, där frånvaron av förändring av antalet lägenheter till salu indikerade totalstopp i försäljningen.

Hur jag agerade

2017-12-01 köpte jag 400 st G5 Entertainment för 244 kr/st. 2017-12-06 köpte jag ytterligare aktier i Enquest för 2,94 kr/st. Jag hade redan så många jag vågat köpa i min KF, men när det såg ut som att produktionsproblemen var lösta så köpte jag 40 000 st i min pensionsförsäkring.
I Oscar Properties så var informationen inte direkt någon köpsignal, så jag köpte inga ytterligare aktier där. Stängningskursen I Oscar Properties 2017-12-06 var 35,40 SEK.

Vad har hänt sedan köpen

G5-aktien har gått väldigt starkt, +40,6% och när försäljningssiffrorna för G5 kom in så låg de en bra bit över förväntningarna.  Vid årsskiftet tog kursutvecklingen i Enquest fart och aktien har stigit fantastiska 59% sedan mitt köp i december. Bolagets peers har iofs också stigit men inte tillnärmelsevis lika mycket. Idag har två mindre oljebolag stigit kraftigt efter att analyser med riktkurser som indikerader ca 100% uppsida släppts. Inklusive dagens uppgångar så ligger Blackpearl +19,7% och Maha Energy +28,4 under perioden. Övriga oljebolag på svenska börsen har gått upp i spåren av ökande oljepris, men kursuppgångarna har varit mer modesta; Tethys Oil +0,7%, Lundin Petroleum +6,7%, Africa Oil +14,9%, ShaMaran +4,7%, Matra Petroleum +5,4%, International Petroleum Corporation +13,6%.


Aktiekursen i Oscar Properties har pendlat både upp och ner. Stängningskursen idag är 35:40 SEK, dvs oförändrat sedan förra inlägget.

Slutord 

Jag är positivt överraskad över hur bra det gått. Visserligen trodde jag att aktierna skulle gå upp, men +40,6% resp +59%  på enochenhalv månad översteg med råge mina förväntningar. Jag tror att orsaken till att uppgången blev så stor är att kurserna var hårt nedtryckta av tidigare dåliga nyheter.

Naturligtvis är jag nu ännu mer intresserad av fler sätt att följa bolag mellan rapporterna med hjälp av publik information. Någon som vill dela med sig av fler exempel?

söndag 14 januari 2018

Hemligheten bakom Utmaningens fantastiska resultat

Jag har flera gånger nämnt Utmaningen i mina blogginlägg. Anledningen är att jag är grymt imponerad till deltagarnas förmåga att år efter år lyckas med att inte bara slå index, utan utklassa det! De flesta förvaltare skulle vara nöjda om de lyckas slå index med några procentenheter varje år - de få fonförvaltare som lyckas med det höjs till skyarna som gudar - men här talar vi om överavkastning på 50 procentenheter per år över en period av 7 år! 

År Utmaningen Index Överavkastning
2017 59,0% 6,4% 52,6%
2016 83,6% 5,8% 77,8%
2015 99,2% 10,5% 88,7%
2014 65,8% 11,9% 53,9%
2013 75,1% 23,2% 51,9%
2012 63,5% 12,0% 51,5%
2011 16,7% -16,7% 33,4%

Ponera att man stoppat in 100 000 kr 2011 och sedan investerat lika mycket i varje aktie som valts i Utmaningen, sålt efter en månad och reinvesterat i respektive deltagares nästa månads aktie och sedan vid varje årsskifte börjat om. Om vi ignorerar courtage, skatt, spread och transaktionernas påverkan på aktiekursen så skulle man fått följande utveckling på kapitalet:

År Utmaningen Kapital Avkastning
2017 59,0% 3 221 205 3121,2%
2016 83,6% 2 025 915 1925,9%
2015 99,2% 1 103 440 1003,4%
2014 65,8% 553 936 453,9%
2013 75,1% 334 099 234,1%
2012 63,5% 190 805 90,8%
2011 16,7% 116 700 16,7%

Startkapital 100 000

Fantastiskt! Naturligtvis vill jag bli lika framgångsrik. I mitt huvud dyker två frågor upp:

 Hur gör de för att välja ut bolag som har så bra utveckling?
 Är det möjligt att få lika bra avkastning i praktiken?

I detta blogginlägg försöker jag besvara den första frågan.

Val av bolag

Här kan man göra den viktigaste lärdomen. Mycket av hemligheten ligger i reglerna för tävlingen och i det faktum att det är en tävling.

Det är en tävling. Eftersom det är en tävling så sållar de bort stora stabila bolag vars aktiekurser rör sig långsamt. Istället blir det mer fokus på små bolag med hög, eller mycket hög, tillväxt.

Regel 1. Bolagen måste vara lönsamma. Jag säger det igen: de får bara välja bolag som går med vinst! Det finns många snabbväxande bolag som ännu inte visar vinst. Det finns också många förhoppningsbolag som ännu knappt har någon omsättning. Genom att sålla bort dessa slipper man en stor mängd bottennapp. Man kan tycka att man även går miste om raketerna, men det gör man faktiskt inte. De bolag som lyckas blir valbara när de visar vinst. Den här regeln gör att det blir förhållandevis få bottennapp. Som Warren Buffett uttrycker det: "never lose money".

Regel 2. Det ska vara bolag som de rekommenderar  på lång sikt. Även detta är en framgångsfaktor. Det händer att deltagare väljer turn-arounds, dvs aktier som är i en svacka men där de tror/hoppas att en vändning är på gång som kan ge en kortsiktig uppvärdering. Oftast blir dessa val inga höjdare, de rör sig relativt lite under månaden och lika ofta ner som upp. Anledningen är att det är svårt att förutse en vändning och det kan ta lång tid innan den kommer. Man måste tajma rätt. För det krävs minst lika djupa kunskaper om bolaget och dess marknad som proffsen har. Jag har tidigare skrivit ett blogginlägg om aktier där jag lyckats få sådan information. Jag planerar att göra en uppföljning snart om hur det gick.

Regel 3. Nytt investeringsbeslut ska göras varje månad. Det här gör att valen hela tiden finjusteras. Aktier som tappat momentum och saknar trigger byts mot aktier med bättre förutsättningar på kort sikt. Investerar man med fiktiva pengar så är köp och sälj inget problem. Som verkliga investerare så ogillar vi att byta aktie eftersom det ger transaktionskostnader. Dels kostar det courtage, dels så kostar det spread. Är orderboken tunn i förhållande till transaktionsbeloppet så får vi ytterligare kostnader när vår transaktion driver kursen. Utmaningens aktier är ofta relativt små bolag med stor spread och tunn orderbok. Det här är ett stort problem när man försöker härma Utmaningen. Men det får bli ett eget blogginlägg.

Slutsats

Med ett sådant track record så är det tveklöst så att deltagarna är duktiga investerare och analytiker och att deras råd är sunda.
Det är också så att de principer som styr deltagarna i Utmaningen är framgångsfaktorer som man bör ta till sig i sitt investerande. De kan hjälpa dig att bli en bättre investerare och nå högre avkastning.

Vill du följa Utmaningen så finns diskussioner och val i DI Börssnack. Du kan löpande följa tävlingsbidragens kursutveckling här.

fredag 12 januari 2018

Att skugga Utmaningen 2017 - uppföljning

Det bästa på DI Börssnack är Utmaningen, där duktiga investerare varje månad väljer varsin aktie och resultatet redovisas månadsvis och sammanställs årsvis.
Jag har varit både imponerad och skeptisk till resultaten. När pålitliga aktörer rekommenderar aktier med tunn orderbok så blir det lätt så att aktien sticker innan man hinner köpa. Hur bra resultat får man i praktiken om man följer deras råd med riktiga pengar?

Jag beslutade mig för att testa. Planen var att varje månad köpa för 100 000 kr vardera i två av aktierna som rekommenderades och behålla dessa minst en månad. Jag gjorde mitt urval dels på grundval av de analyser som deltagarna presenterade, dels på deltagarnas track record. Ytterligare ett villkor var att aktien var såpass likvid att det gick att köpa för 100 000 kr utan att aktiekursen stack iväg för mycket.

Jag har inte varit jätteduktig i att följa min plan, men så här blev resultatet:


2017 Aktie Antal Investering Innehavstid, mån Resultat kr Resultat % Årsavkastning
Januari






Februari Semcon 2000 99099 1 18802 18,97 % 704,23 %

Swedol 4000 100899 7 27402 27,16 % 50,96 %
Mars BTS 1500 118974 2 -573 -0,48 % -2,86 %

Resurs Holding 2000 111599 10,5 19101 17,12 % 19,79 %

Kungsleden 2000+416 121119 10,5 26015 21,48 % 24,90 %

G5 Entertainment 600 95499 1 29202 30,58 % 2357,27 %
April Betsson 1300 100979 3,5 7225 7,15 % 26,74 %
Maj






Juni






Juli Lammhults 1500 108849 6,5 -33249 -30,55 % -48,98 %
Augusti






September






Oktober






November Amhult2 1000 66099 2,5 -4099 -6,20 % -26,46 %
December G5 Entertainment 400 97699 1,5 37501 38,38 % 1244,91 %












Totalt: 127327
30,84 %



Investering är totala inköpskostnader inklusive courtage. Resultat är vinst inkl utdelning med avdrag för faktiskt courtage. Aktierna i fetstil är innehav jag ännu inte sålt. De har värderats till sista betalkurs 2018-01-12 plus utbetald utdelning. Kungsleden hade en nyemission där jag fick teckna 400 nya aktier med teckningsrätt och ytterligare 16 utan teckningsrätt.

Jag har haft en snittbindning av investeringskapital på 412 926 kr och en totalavkastning på 127 327 kr. Det ger en årsavkastning på 30,84% och skulle placera mig precis mitt i resultatfältet i tävlingen, mellan signaturerna Portnoy och Långsam. Stockholmsbörsen har avkastat +9,5% (SIXPRX) under 2017.

Portnoy är förresten en av grundarna av den utmärkta podden Kvalitetsaktiepodden.

Slutsats: Jag är mycket nöjd med resultatet av att ha följt tipsen i Utmaningen. Det har ökat avkastningen i mina portföljer märkbart trots investeringen motsvarat en relativt liten del av mitt kapital. Men det gäller att bilda sig en egen uppfattning - några få tips har varit rejäla minor. Med tanke på aktiernas stora svängningar och låga likviditet så lämpar sig de flesta tipsen bättre som kryddor än som bas i portföljen.