onsdag 6 juni 2018

Vårens köp och sälj


Det har varit en intensiv vår med mycket köp och sälj och några kortare trades.
Jag har påbörjat övergången från råvaror till utdelningsaktier men jag tror att oljan har mer att ge så där kommer jag sitta kvar ett tag till förutsatt att oljepriset är stabilt/stigande. Jag köpte t.o.m fler Maha då jag tyckte aktiekursen inte reflekterar bolagets värde.
Jag har tidigare berättat om köpen i Pensionsportföljen. Här kommer vårens köp i min KF.

Försäljningar:

Alla Semafo, större delen av Bure, hälften av Lundin Petroleum, delar av New Wave, alla Midway och MQ.

Köp:

Banker (Handelsbanken, SEB, Nordea, Resurs), Investmentbolag (Investor, Latour), Maha, Skanska, G5 Entertainment, Swedol, SJR.

Trades:

 Strax, Oscar Properties, Enquest

Bästa köp: 

G5 Entertainment

Sämsta köp:

Handelsbanken. Hade dålig timing och köpte precis före en nedgång på nästan 10%.

Bästa sälj:

MQ. Har nästan halverats sedan jag sålde.

Sämsta sälj

Lundin Petroleum. Har gått upp nästan 10% sedan jag sålde.

Alla transaktioner:


Datum Typ Värdepapper/beskrivning Antal Kurs Belopp Courtage
2018-06-01 Sälj New Wave B -2 000 52,5 104 941 59
2018-05-29 Köp Maha Energy 10 000 9,35 -93 526 59
2018-05-29 Köp SJR in Scandinavia B 1 600 46,8 -74 939 59
2018-05-29 Sälj Bure Equity -2 000 99,8 199 490 110
2018-05-29 Köp Investor A 300 363,4 -109 080 60
2018-05-24 Köp EnQuest PLC 19 961 4,55 -90 832 59
2018-05-17 Sälj Oscar Properties Holding -4 000 28,71 114 795 63
2018-05-16 Köp Resurs Holding 2 000 55,25 -110 561 61
2018-05-15 Köp Oscar Properties Holding 4 000 30 -120 066 66
2018-05-15 Sälj EnQuest PLC -20 000 4,7 93 941 59
2018-05-11 Köp Swedol B 3 000 32 -96 059 59
2018-05-04 Köp Latour B 1 000 92,05 -92 109 59
2018-05-03 Sälj Lundin Petroleum -1 000 258,8 258 658 142
2018-04-30 Sälj Oscar Properties Holding -4 000 28,4 113 555 62
2018-04-23 Köp Oscar Properties Holding 4 000 27,35 -109 442 60
2018-04-20 Köp SEB A 1 000 85,32 -85 379 59
2018-04-20 Köp Investor A 200 375,6 -75 179 59
2018-04-10 Köp Maha Energy 10 000 6,38 -63 859 59
2018-04-10 Sälj Semafo -7 912 23,95 189 388 104
2018-04-10 Köp Nordea Bank 1 000 85,72 -85 779 59
2018-04-03 Sälj Semafo -2 088 24 50 053 59
2018-03-28 Köp G5 Entertainment 300 311,8 -93 599 59
2018-03-26 Sälj Semafo -5 000 23,9 119 434 66
2018-03-20 Köp Handelsbanken A 1 400 112,15 -157 096 86
2018-02-27 Sälj Strax -15 000 4,97 74 553 59
2018-01-26 Köp Strax 15 000 5,09 -76 520 99
2018-01-19 Sälj MQ Holding -3 000 27,8 83 300 99
2018-01-18 Sälj Midway B -9 000 13,85 124 516 99
2018-01-17 Köp Skanska B 600 163,2 -98 019 99









Summa alla transaktioner

-105 420 2102


Summa utdelningar

110 786

Vilka är dina bästa/sämsta transaktioner i år?

lördag 19 maj 2018

Lyckad trade i Oscar Properties

Oscar Properties tillhör ett av mina sorgebarn och största sänken i portföljen. Som du säkert känner till har det varit tungt för bostadsutvecklarna senaste året. En kall marknad och i stort sett obefintlig nyförsäljning har fått kursen att rasa och bolaget har dragit in kontantutdelningen. Men grundaren och störste ägaren Oscar Engelbert är lurig. Istället för kontant utdelning föreslog bolaget utdelning av preferensaktier motsvarande 4,42 kr/stamaktie eller ca 15%. Bolaget intecknar en del av sitt framtida kassaflöde.

Valet av utdelningsmetod gjorde att utdelningen inte dök upp i utdelningskalendern. Jag tänkte att det är troligt att många missar detta och att aktien därför skulle falla mindre än utdelningen på utdelningsdagen.

Sagt och gjort, jag köpte in 4000 Oscar P för 30 kr styck den 15 maj. Det kändes som att fler än jag låg och fiskade aktier för kursen studsade så fort den sjönk under 30 kr. Courtaget blev 66 kr.

På x-dagen 17 maj, tillika Norges nationaldag, lade jag in en säljorder nära säljsidans underkant. Kursen rörde sig upp och ner under dagen och jag fick sänka priset efter att bara en delmängd gått igenom. Vid dagens slut var aktierna sålda till ett snittpris på 28,71 kr. Courtaget blev 63 kr.
Den 18 maj verkade fler ha insett vad som hänt och aktien sjönk till 27,45 kr.


Inräknat utdelningen på 17 680 kr blev vinsten 12 409 kr eller drygt 10% av investerat kapital. Inte så pjåkigt för en tvådagars trade.

tisdag 15 maj 2018

(God)trogna kunder

Jag fick räkningen för hemförsäkringen och tyckte att den blivit väl dyr. Det var 10 år sedan jag kollade runt senast och då slutade det med att jag behöll Länsförsäkringar då de trots en höjning hade det bästa erbjudandet. Priset har tickat upp sedan dess och nu tänkte jag att det kunde vara dags igen.

Jag har en vanlig hemförsäkring med bostadsrättstillägg som enda tillval.

Nuvarande försäkring: 

2100 Länsförsäkringar

Kollade vad jag skulle få om jag tecknade en ny försäkring via nätet:
1700 Folksam
1800 Länsförsäkringar (Ja, samma bolag)
1200 IF (inkl rabatt via facket)

Jag kontaktade Länsförsäkringar, berättade vilka erbjudanden jag fått och sade upp min nuvarande försäkring. Som svar fick jag ett nytt erbjudande, nu på 1900 kr, dvs fortfarande HÖGRE ÄN OM JAG TECKNAT EN NY FÖRSÄKRING HOS DEM. Tråkigt att de inte värnar mer om sina trogna kunder. Bye bye Länsförsäkringar!

Välkommen tillbaka som leverantör av min hemförsäkring säger jag till IF. Måste vara nästan 20 år sedan sist!

Trist att trogna kunder får sämre villkor än nya kunder. Samma fenomen gäller bolån. Aktiva kunder får rabatter medan trogna kunder betalar bankens högsta räntor. Eller löner. I många yrken är det så att nyexaminerade får högre löner än kollegor som jobbat på samma arbetsplats ett eller två år.

Hur ofta jämför du priset på försäkringar och lån och hur stor är den största besparing du gjort genom att byta leverantör?

tisdag 24 april 2018

G5 Entertainment

Min favorit i sektorn gamingbolag är G5 Entertainment som är marknadsledande inom genren Hidden Objects och vars spel spelas mest av kvinnor. Fördelen med att göra spel som vänder sig mot kvinnor är att konkurrensen är mindre. Gamingbranschen domineras nästan helt av män, både på VD-sidan och på utvecklarsidan och det gör att det görs fler skjut-och-pang-spel så där är konkurrensen stenhård.Tittar man på marknaden så är andelen kvinnor som spelar mindre, men andelen ökar, så tillväxten är högre än marknaden i stort. Det syns på bolagets tillväxtsiffror - medan marknaden växt med ca 25% per år har G5 växt med 75% per år.

Lönsam tillväxt

Bolaget går med vinst och har utdelning. Förra året var utdelningen 75 öre. I år är den 2:50 kr. Den höga tillväxten finansieras med egna medel och ändå blir det pengar över till utdelning. Det är ett styrketecken!

Listplaceringar

Bolagets spel klättrar stadigt på listorna över mest nedladdade spel och spel med högst intäkter. Listplaceringarna går att följa löpande och jag har tidigare skrivit om hur jag köpte 400 G5 för 244 kr i december efter den dåliga Q3-rapporten eftersom listplaceringarna förutspådde ett starkt Q4. Jag har köpt ytterligare 300 aktier för 312 kr i slutet av mars.

Q1 2018

G5 har släppt preliminära försäljningssiffror på 372 Mkr för Q1. Det är 4% högre än kvartalet innan och 59% högre än 2017. Vinsten Q1 2017 var 2,12 kr/aktie. Under 2017 har bolaget successivt höjt sina marginaler jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Min gissning blir ett resultat av 4-5 kr/aktie under Q1 och 20 kr/aktie under hela 2018. Q1-rapporten kommer den 3 maj.

Jag tycker att G5 är en köpvärd aktie givet den höga tillväxten, bolagets ledande ställning inom sin marknadsniche och en låg värdering på 2018 års vinst förutsatt att bolaget fortsätter visa en högre tillväxt än marknaden. Som vanligt uppmanar jag alla att göra en egen analys innan köp och inte lita på vad jag säger.

Vilket är ditt favoritgamingbolag på börsen?

tisdag 6 mars 2018

Utdelningsprognos 2018

Det är många som talar om att leva på utdelningar. För min del så behöver jag täcka mina utgifter, ca 175 000 kr, och skatten på ISK/KF, ca 25 000 kr, totalt 200 000 kr.

Nedan följer en sammanställning av de aktier jag äger i KF eller ISK som ger utdelning 2017 eller 2018. Pensionsportföljen ingår inte eftersom det är pengar som är låsta tills jag börjar ta ut pension.


Antal 2017Per aktie 2017Utdelning 2017Antal 2018Per aktie 2018Utdelning 2018Höjning kr
Höjning
%
Akelius Residential Pref100015
(3 av 4)
150000
0

Baltic Horizon Fund160000.8213142160000.85136004583.66%
Bure Equity30002600030002600000.00%
Castellum200051000020005.3106006006.00%
Eastnine20000.918000
0

Handelsbanken A600530006007.54500150050.00%
Hennes & Mauritz B10009.75975010009.75975000.00%
Intrum10009900010009.595005005.56%
Lundin Petroleum2000002000480008000-
Midsona B15001.1165015001.25187522513.64%
MQ Holding30001.7552500
0

New Wave B140001.3518900120001.720400420025.93%
NGS10007700040001.75700000.00%
Nordea Bank10006.1861780
0

Oscar Properties Holding70000.755250700000-8250-100%
Oscar Properties Holding40000.753000

0

Oscar Properties Holding PREF50052500500201000000.00%
Oscar Properties Holding PREF205100

0

Resurs Holding20004.5900020003.67200-1800-20.00%
SEB A10005.5550010005.7557502504.55%
Skanska08.2506008.25495000.00%
Swedbank A50013.26600500136500-100-1.52%
Telia Company20002400020002.3460060015.00%
Volvo B20003.25650010004.254250100030.77%


Summa 2017149120
Prognos 2018134475





VaravSålda-34178






Köpta 12350






Höjningar
netto
7183



De aktier som haft flera utdelningstillfällen under 2017 och där jag haft olika antal aktier vid de olika tillfällena är uppdelade på flera rader, en rad per utdelningstillfälle.

Som synes så saknas det 65525 kr i årliga utdelningar för att nå 200 000 kr/år.

Utöver aktierna i tabellen ovan har jag ca 2 Mkr i aktier som inte ger utdelning, i räntebärande tillgångar och i kontanter. Om jag omallokerar dem till utdelande bolag med en direktavkastning på 3,28% så når jag målet om 200 000 kr/år och därmed full kostnadstäckning för min nuvarande livsstil.




torsdag 1 mars 2018

Fortsatt stiltje för bostadsutvecklarna

Första spiken i kistan: Prishöjningar

Hösten 2017 tvärstannade marknaden för nyproducerade bostadsrätter i Stockholm. Det orsakades bl a av att fastighetsutvecklarna höjde priserna så mycket att det blev svårt för köparna att räkna hem en vinst. Samtidigt mattades prisuppgången på begagnat av. Spekulationsbokningarna, som stod för en stor del av den kraftiga boomen 2016/17, upphörde.
Jag har skrivit om kollapsen i nyförsäljningen i min kommentar till Oscars Q3-rappport.


Andra spiken i kistan: Utbudet av färdiga spekulationsobjekt

Många spekulationsbokade objekt börjar bli inflyttningsklara och kommer ut på andrahandsmarknaden. Jag skrev en spaning om detta den 12 december 2017.

Sammantaget gör detta att det i år finns gott om nybyggda lägenheter till salu för omedelbar inflyttning. Detta till priser under de listpriser som fastighetsutvecklarna försöker få ut för de osålda lägenheter de har kvar. Överskottet är stort i Hagastaden, Barkarby och Uppsala. Även Solna/Sundbyberg har ett överskott med många pågående och planerade projekt.
För den som vill flytta in i en nyproducerad lägenhet är det idag snabbare och billigare att köpa den på andrahandsmarknaden.

Tredje spiken i kistan: Skärpta amorteringskrav


Den 1 mars tillkom ytterligare ett amorteringskrav. Den som tar ett nytt bolån på över 4,5 gånger den årliga bruttoinkomsten behöver amortera ytterligare 1 procentenhet av lånebeloppet per år.

Det kommer ta ett tag

Min slutsats är att marknaden är överetablerad i Stockholmsområdet och att nyförsäljningen kommer vara fortsatt låg under hela 2018 pga konkurrensen från spekulationssäljarna. Bolagen med bäst finanser och vassast erbjudande kommer att överleva. Hos de övriga kommer en stor andel få ekonomiska problem och antingen tyna bort eller gå i konkurs.

Vad tror du? Hur lång tid tar det innan försäljningen tar fart igen med tanke på alla spekulationsköpta lägenheter som nu måste säljas?

söndag 25 februari 2018

Varning för Eniro

Eniro har inte varit någon lyckad investering för aktieägarna. Gång på gång har de fått skjuta till nytt kapital bara för att se hur både aktiekurs och omsättning fortsätter sjunka.

Trots nyemission och kvittningsemissioner av både konvertibler och 74% av preffarna  under 2017 så är bolaget fortfarande rejält skuldsatt. Av bolagets eget kapital på 1,1 miljarder så är 2,5 miljarder immateriella tillgångar (goodwill och varumärken). Nettoskulden är ca 750 miljoner (bokslutskommunikén specificerar inte vilka skulder som är räntebärande så siffran har relativt stor felmarginal). Därutöver har företaget en pensionsskuld på 520 miljoner. Och det i ett bolag där omsättningen krymper. Bolagets "framtidssegment", Lokalt sök, minskade sin omsättning med 19% under 2017. I fjärde kvartalet var minskningen ännu större, 23%, jämfört med 2016.

Bolaget ser ut att göra vinst, men det är bara av bokföringstekniska skäl. I bokslutskommunikén talar de väldigt tyst om varför finansiella poster ger ett resultattillskott och det ser jag som ett stort varningstecken! De försöker missleda ägare och spekulanter genom att undanhålla sanningen om hur raden finansiella poster bidrar positivt till resultatet. Notera att jag använder termen spekulant och inte investerare.

Ett seriöst företag hade berättat hur mycket som var räntor och hur mycket som var engångsvinst relaterat till omfinansieringen. Rörelsen går back och sedan ska de dessutom betala ränta på lånen och utdelning på preferensaktierna. Nej just ja. De har ju inte råd att betala utdelningen på preferensaktierna. Så för stamaktieägarna bör man se den upplupna preferensaktieutdelningen som ytterligare en skuld som håller på att byggas upp. Vill man veta hur det egentligen gick för Eniro under 2017 så titta på raden Balanserat resultat i balansräkningen. Där ser man att den ansamlade förlusten ökat med 300 miljoner under 2017. Nu är iofs en stor del av detta engångskostnader. Dessutom kanske vi vill justera för nyemissionen. Så låt oss ta rörelseresultatet och drar av räntekostnaden för nettoskulden. Jag väljer att gissa vilt och sätter räntan till 8% på 750 Mkr. Då blir den justerade förlusten 127 Mkr före skatt. För stamaktieägarna tillkommer upplupen preferensaktieutdelning med 13 Mkr.

Så vi har ett bolag som fortfarande är djupt skuldsatt, har minskande omsättning och vars affär går med förlust med ca 10% av omsättningen.

I det läget går DI ut och ger förslag till möjliga tiodubblare. Eniro är ett av förslagen. Den danska auktionssiten Lauritz en annan. Jag säger som Mats Qviberg: Eniro, Lauritz pyttsan!

Mitt råd: Håll dig borta från Eniroaktien. Långt borta.